Kaszubskie Wybrzeże Bałtyku-Białogóra i okolice. 22.01 – 26.01.2023r.
Wycieczka pięciodniowa.
Jak co roku w styczniu jedziemy nad nasze morze. Super nocleg znajdujemy w Białogórze – Gościniec Kaszubski będzie naszą bazą wypadową po kaszubskim wybrzeżu. Wycieczki planujemy tak, by każdego dnia być na plaży. Są to trasy okrężne prowadzące po ciekawych nadmorskich miejscach. Tradycyjnie o tej porze roku nie zwiedzamy licznych tutaj zabytków, skupiamy się na pieszych wędrówkach.
Dzień pierwszy. 22 stycznia 2023 roku
Z Gościńca Kaszubskiego idziemy czerwonym szlakiem koło Jeziora Babnica do rezerwatu Babnica. Odnajdujemy pozostałości Złamanej Wieży i pięknym nadmorskim lasem docieramy do harcerskiej stanicy w Szklanej Hucie. Stąd prosta droga prowadzi nas w kierunku morza. Niedaleko ujścia potoku Bezimienna próbujemy wody ze Źródełka Miłości brzegiem meandrującego potoku idziemy na Wydmy Lubiatowskie. Plażą wracamy do Białogóry, oglądając jeszcze urocze Białogórskie Torfowiska.
Zobacz zdjęcia z trasy – Dzień pierwszy. Zdjęcia Babnica z 22 stycznia 2023 roku
Cała trasa to 18.3 km. Poniżej zrzut trasy.
Dzień drugi. 23 stycznia 2023 roku.
Idziemy do ujścia Piaśnicy w Dębkach. Auto zostawiamy na ostatnim parkingu przed plażą w Białogórze skąd ścieżką przez Rezerwat Białogóra docieramy do szlaku czerwonego. Po krótkim marszu schodzimy ze szlaku w kierunku Białogórskich Bagien, by potem wędrować wałem wzdłuż Kanału Białogórskiego. Przy rezerwacie Piaśnickie Łąki wracamy na szlak czerwony, który prowadzi nas do ujścia dawnej rzeki granicznej – Piaśnicy (właściwie granica przebiegała wzdłuż Starej Piaśnicy). Do Białogóry wracamy pięknymi szerokimi plażami.Piękna wycieczka nadmorskimi lasami wśród torfowisk,łąk i bagien malowniczych nawet o tej porze roku.
Zobacz zdjęcia – Dzień drugi Rezerwat Białogóra – Ujście Piaśnicy – powrót plażą.
Trasa liczy ok.19 km. Poniżej zrzut trasy.
Dzień trzeci.24 stycznia 2023 roku.
Planujemy dzisiaj dwie wycieczki. Jedziemy do Lubiatowa. Po drodze w mijanych miejscowościach zatrzymujemy się przy ciekawych miejscach:
Białogóra
- Jedziemy do Lubiatowa-między Białogórą a Górczynem przy drodze jest dawny luterański cmentarz przejęty później przez katolików
- pomnik poległych w I wojnie światowej z dodaną w późniejszym okresie tablicą
- cmentarz niestety zamknięty i nie da się podejść do zabytkowych nagrobków
- pierwotna tablica
- cmentarz-widok ogólny zza bramy
Górczyn
- kawałek dalej za cmentarzem w Górczynie(Białogórski Młyn)-zabytkowy młyn wodny
- młyn zasilany wodą nieopodal mającej swoje źródła Białogórskiej Strugi
- naprzeciwko młyna okazały dąb-obwód pnia 4.8m,wysokość 25m
- ściana młyna obrośnięta bluszczem
- młyn do kupienia
Słuchowo
- na parkingu leśnym nieopodal Słuchowa( jescze przed rozwidleniem drogi na Wierzchucino jadąc od Białogóry ) znajduje się pomnik amerykańskich lotników
- bombowce po nalotach na Gdynię zostały zestrzelone i rozbiły się w okolicach Szklanej Huty
- były różne pomysły lokalizacji tego pomnika-ostatecznie stoi 6km od miejsca katastrofy
- ku pamięci
Wierzchucino
- skręcamy na Wierzchucino i ok.1km przed wioską idziemy do cmentarza ewangelickiego
- pozostałość po bramie cmentarnej
- miejsce po rozebranej kaplicy
- zaniedbane nagrobki
- groby dawnych mieszkańców Wierzchucina
- kamienie nagrobne bez tablic
- mech zrobił obramówki
- pamięć zamknięta w kamieniu
- pedagog
- okazały nagrobek w formie kamiennego obelisku
- dziadkowie i wnuczka
- między drzewami
- w 1927 roku powiększono teren cmentarza o pomnik poległych w I wojnie światowej
- otoczony słupkami kiedyś spiętymi żelaznym łańcuchem,wykonany z granitowych kostek
- pomnik zwieńczony hełmem żołnierskim i kamiennymi kulami
- ślady po kulach ( z okresu II wojny światowej) na tablicy epitafijnej
- na hełmie widoczne też ślady po kulach
- przydrożna kapliczka przy okazałym dębie
- figura w okienku
Wycieczka pierwsza. Zatrzymujemy się na dużym parkingu przy plaży w Lubiatowie skąd czerwonym szlakiem idziemy do Jeziora Kopalińskiego. Przechodzimy przez Kopalino i oznaczoną na mapie ścieżką odbijamy w prawo by w lesie odszukać ruiny dawnego młyna majątku Jackowo. Kolejnym celem jest znalezienie cmentarza ewangelickiego wsi Biebrowo. Ukryty jest w lesie bez drogi dojazdowej,mimo to udaje nam się go zlokalizować. Schodzimy do wioski Biebrowo i idąc wzdłuż ogrodzenia dawnego majątku podziwiamy dwór i ciekawe budynki folwarczne. Idziemy dalej osuszonymi łąkami pomiędzy Chełstem i Kanałem Biebrowskim. Przekraczamy kanał nadmorskim lasem dochodzimy do plaży. Brzegiem morza wracamy do Lubiatowa.
Zobacz zdjęcia – Dzień trzeci – Jezioro Kopalińskie – Biebrowo – Lubiatowo
Trasa liczy ok.15km. Zrzut 1
Wycieczka druga. Podjeżdżamy na parking naprzeciwko kościoła w Lubiatowie. Idziemy obok Urzędu Morskiego mieszczącego się w budynku XIX-wiecznego dworu, dochodzimy do czerwonego szlaku prowadzącego do Szklanej Huty Chabaziówki. Za ostatnimi zabudowaniami wchodzimy do lasu i przy tablicy oznaczającej ścieżkę przyrodniczą opuszczamy szlak czerwony i trochę na przełaj dochodzimy do oznaczonego na mapie prasłowiańskiego kurhanu. Wracamy do auta tą samą drogą.
Zobacz zdjęcia – Dzień trzeci, druga wycieczka – Lubiatowo – Szklana Huta
Trasa ok. 3.6km. Zrzut 2
Dzień czwarty.25 stycznia 2023 roku.
Kolejny dzień naszego pobytu na wybrzeżu zapowiada się bardzo interesująco. W Dębkach mamy zaplanowane dwie trasy i jak czas pozwoli pojedziemy jeszcze szukać źródeł Białogórskiej Strugi.
Parkujemy przy Piaśnicy i idziemy do ujścia rzeki. Obok w lesie odnajdujemy ruinę strażnicy granicznej z lat międzywojennych i plażą idziemy do przystani rybackiej w Dębkach. Przechodzimy przez opustoszałą teraz wieś letniskową zatrzymując się przy zabytkowych obiektach i docieramy do auta.
Zobacz zdjęcia – dzień czwarty – Dębki
Trasa liczy ok. 6km. Zrzut1
Po krótkim odpoczynku ruszamy w przeciwną stronę wałem przy Piaśnicy. Liczne zejścia umożliwiają nam podziwianie tej malowniczej rzeki wijącej się między Łąkami Lubkowskimi i Żarnowieckimi. Wał prowadzi nas do czerwonego szlaku, którym wśród letniskowej zabudowy wracamy na parking.
Zobacz zdjęcia – dzień czwarty – część 2 – Dębki – wzdłuż Piaśnicy
Trasa ok. 5km. Zrzut2
Wracamy w kierunku Białogóry. Przed Górczynem zatrzymujemy się przy drodze leśnej z oznaczeniem-do punktu czerpania wody. Idąc prosto po chwili dochodzimy do uroczego rozlewiska Białogórskiej Strugi i wędrujemy jej brzegiem do źródliska. Malownicza i ciekawa trasa wśród starodrzewia.
Zobacz zdjęcia – dzień czwarty – część 3 – źródła Białogórskiej Strugi
Trasa liczy ok. 2.3 km.
Dzień piąty. 26 stycznia 2023 roku.
W ostatni dzień jedziemy do Osetnika. Szlakiem czerwonym idziemy obok Wydm Stilo do niebieskiego szlaku, który prowadzi w kierunku morza. Szukamy ruin wieży wojskowej, niestety bez powodzenia. Plażą z widocznym masztem wraku docieramy do wyjścia przy dawnym buczku w Osetniku. Dalej czerwony szlak prowadzi nas do latarni morskiej Stilo. Wchodzimy potem na malowniczą ścieżkę konną, która zaprowadzi nas prawie (ostatni odcinek bez szlaku) do pozostałości dawnego cmentarza ewangelickiego w Osetniku.
Zobacz zdjęcia – Osetnik – Wydmy Stilo – Wrak West Star – latarnia morska Stilo
Trasa liczy ok.17km.