Beskid Niski. Cergowa 716m n.p.m. i okolice. 10 października 2020r

Wyprawa jednodniowa.

Teoretycznie łatwa wycieczka terenami wokół Cergowej, w terenie jednak często modyfikowana ze względu na trudności terenowe i zmęczenie.

Z parkingu pod Cergową w przysiółku Ciułówka, żółtym szlakiem przez Złotą Studzienkę docieramy na najwyższy szczyt Cergowej gdzie z wieży widokowej podziwiamy panoramę z Tatrami i Bieszczadami włącznie. Stąd częściowo szlakiem oznaczonym, dalej ścieżką docieramy do rowu osuwiskowego gdzie szukamy wejść do Jaskini Gdzie spadł samolot, mozolnie wśród rumowiska i krzaków odnajdujemy jeden z otworów. Później znowu chwilę idziemy czerwonym szlakiem by odbić w las gdzie oczko wodne zwane Morskim Okiem ma się znajdować. Tam też krążymy w koło w poszukiwaniu śladów jeziorka. Ścieżkami schodzimy w kierunku Zawadki Rymanowskiej.

Napotykamy szlak żółty, którym pierwotnie mieliśmy podejść do czerwonego, ostatecznie wchodzimy na rozległe polany i kierujemy się na szczyt Horbka (487m n.p.m.). Widokowymi łąkami idziemy w kierunku potoku Lisznia by ścieżką oznaczoną na mapie (w praktyce nie istnieje) kierować się do Jasiołki. Ścieżka ma prowadzić do Nowej Wsi-w praktyce przedzieramy się przez gęste zarośla i wąwozy. Zmęczeni docieramy do wioski, rezygnujemy z pójścia do Pustelni św. Jana. Idziemy lokalną drogą przez wioskę skąd wychodzimy na główną drogę do Dukli. W Lipowicy skracamy drogę przechodząc przez rzekę, nad nami krótka droga do parkingu.

Trasa praktycznie od szczytu Cergowej bez szlaku, trudna orientacyjnie-bez aplikacji Kamap nie dalibyśmy radę, pozwala zobaczyć uroki Beskidu Niskiego z miejsc  gdzie rzadko chodzą turyści. Pierwszy raz udało nam się zobaczyć z bliska wielkiego jelenia z olbrzymim porożem.

Cała trasa to ok. 16.5 km.

Trasa wycieczki: