Beskid Niski. Olchowiec, Wilsznia, Smereczne, Ropianka. 4 Października 2020r

Wyprawa jednodniowa.

Zapraszamy na piękną i widokowa trasę prowadzącą przez tereny nieistniejących już dzisiaj wsi łemkowskich, pełną zabytków starej architektury, ciekawych miejsc  w uroczej jesiennej scenerii Beskidu Niskiego.

Wczesnym rankiem ruszamy z Olchowca by w okolicach cerkwi i zabytkowego kamiennego mostu wejść na szlak żółty prowadzący do Wilszni. Tam pomimo godzinnych poszukiwań wśród bagien, krzaków i zarośli nie udaje nam się odnaleźć pozostałości cmentarza, cerekwiska i zabytkowego krzyża.Dopiero po powrocie do domu  znajdujemy w sieci wskazówki-gdzie szukać. Mówi się trudno ale to boli, bo można było lepiej się przygotować. Kiedyś tu jeszcze wrócimy.

Opuszczamy tam szlak żółty i przekraczając potok Moczarnik rozległymi łąkami docieramy do Smerecznego-dawnej wsi łemkowskiej. Mijamy ruiny strażnicy niemieckiej z czasów II wojny światowej, zabytkowy krzyż, by po chwili dojść do kaplicy-dzwonnicy postawionej dla upamiętnienia mieszkańców dawnej wioski. Wracamy kawałek żółtym szlakiem, dochodzimy do punktu widokowego z ławeczką dla strudzonych. Stąd kierujemy się do Ropianki a właściwie do chatki studenckiej ”Chatki Malucha”. Trasa prowadzi początkowo pięknymi lasami, kawałek drogą leśną by wyjść na otwarty teren rozległych łąk. Schodzimy nimi coraz niżej. Przy chatce-zamkniętej-odpoczywamy chwilę-i dalej łąkami schodzimy ku „centrum” tej-dawno temu-górniczej osady. Mijając nieliczne budynki wioski docieramy do drogi asfaltowej prowadzącej do Olchowca. Po kilkudziesięciu metrach jesteśmy przy szybie i tablicach upamiętniających powstałą tu w 1885 roku szkołę górniczą oraz historią wydobywania ropy naftowej na tym terenie. Wycieczkę kończymy na parkingu w Olchowcu przy samej cerkwi.

Cała trasa to ok. 17.5km

Trasa wycieczki: