Beskid Niski. Ożenna i okolice. 22 sierpnia 2020r

Wyprawa jednodniowa.

Kolejny w tym roku krótki wypad w urocze zakątki Beskidu Niskiego. Wczesnym porankiem parkujemy przy cmentarzu wojennym – Grab I skąd idziemy na granicę państwa ze Słowacją-dawne przejście Ożenna – Niżna Polianka na Przełęczy Beskid nad Ożenną. Szlakiem granicznym idziemy w kierunku Czeremchy 670m m.p.m .W okolicach szczytu schodzimy bez szlaku do cmentarzy wojennych nr 1 i 2 ukrytych w gęstych zaroślach, jakby trochę zapomnianych. Kawałek dalej na granicznym szlaku zgodnie z oznaczeniem oglądamy miejsce dawnego obozu Konfederatów Barskich. Czerwony szlak prowadzi nas wreszcie do Przełęczy Kuchtowskiej.

Kawałek dalej schodzimy ze szlaku odbijając w lewo. Przed nami rozległe pastwiska i dzikie łąki – idziemy kierunku Ożennej. Najpierw – na przełaj, dalej widoczną już dróżką – towarzyszy nam potok Ryjak ze swoimi małymi rezlewiskami. Po godzinnym marszu – spowolnionym widokami na piękną okolicę – docieramy do budynków dawnego PGR-u, przy którym znajduje się cmentarz wojenny nr 3, dawny cmentarz łemkowski ze śladami nieistniejącej już cerkwi.

Dalej drogą, przy której znajdują się zabytkowe kapliczki, figury i krzyże – dochodzimy do skrzyżowania na skraju wsi z zabytkowym budynkiem dawnych WOP i Straży Granicznej. Budynek odnowiony, dalej pełni ważną funkcję – pilnowany dzisiaj na zewnątrz przez uzbrojonych wartowników. Stąd już blisko mamy do miejsca startu naszej wyprawy. Trasa okrężna ok. 15.4 km.

W drodze powrotnej zatrzymujemy się jeszcze przy licznych przydrożnych kapliczkach i krzyżach w Ożennej oraz Grabiu

1.Ożenna i okolice

2.Ożenna

3.Grab

Trasa wycieczki: