Beskid Niski. Pasmo pogranicza Konieczna – Radocyna. 1 marca 2023

Wyprawa jednodniowa.

I znowu warunki pogodowe zadecydowały o kierunku wyprawy. Tylko w tym rejonie dzisiaj nie pada deszcz, więc jesteśmy znowu w Beskidzie Niskim. Po długiej podróży parkujemy wczesnym rankiem przy zabytkowej cerkwi w Koniecznej.

Oglądamy zabytkowy unicki cmentarz i znajdujący się w jego granicach cmentarz wojenny nr 47. Rozległymi łąkami podchodzimy na granicę polsko-słowacką i na zboczu Beskidka zwiedzamy kolejny cmentarz z okresu I wojny światowej-nr 46. Jego kamienna wieża góruje nad pasmem granicznym i jest widoczna z daleka.

Dalej idziemy szlakiem granicznym do drogowego przejścia granicznego na Przełęczy Beskidek(Dujawa) by lekko wspinając się osiągnąć szczyt wzniesienia Beskid (Wilusia). Szlak graniczny prowadzi nas lasami do Przełęczy Pod Zajęczym Wierchem (Przełęcz Pod Dębim Wierchem). Tutaj schodzimy ze szlaku granicznego i z biegiem Wisłoki, która niedaleko ma swoje źródła, wędrować będziemy przez dawne tereny wysiedlonej wsi Radocyna. Niewielka tutaj jeszcze Wisłoka meandrując doliną tworzy małe rozlewiska –królestwa bobrów.

Zaglądamy do zachowanych jeszcze łemkowskich piwniczek podziwiając kunszt budowniczych tych małych spiżarni. Mijamy znany już nam z poprzednich wycieczek stary cmentarz łemkowski, popadający w jeszcze większą ruinę budynek dawnej szkoły by w okolicach murowanej kapliczki odbić w lewo na Winny Szlak Rowerowy, który zaprowadzi nas do Koniecznej.

Cała trasa liczy ok.18km.

Galeria zdjęć: