Beskid Niski Żydowskie – Wysokie 657m npm Czumak – Żydowskie 22 lipca 2020r

Wyprawa jednodniowa.

Piękna trasa prowadząca terenami nieistniejącej wsi łemkowskiej Żydowskie z zabytkowymi cmentarzami, kapliczkami – przez kwieciste łąki na szczyt Wysokie z rozległymi widokami.

Wczesnym rankiem wjeżdżamy na wyremontowaną drogę z Krempnej do Ożennej. Przepustowość to 30 samochodów na dzień – pozwolenie na wjazd otrzymujemy SMS-em – o czym informuje specjalna tablica przy wjeździe. Parkujemy przy zabytkowym cmentarzu z cerkwiskiem na początku dawnej wsi Żydowskie. Zielonym szlakiem wchodzimy na szczyt Wysokie skąd możemy podziwiać rozległą panoramę – przy dobrej widoczności widać nawet Tatry. Podążamy dalej zielonym szlakiem schodząc łagodnie do drogi asfaltowej. Tutaj musimy skorygować plan naszej trasy bowiem dowiadujemy się od pracownika Magurskiego Parku Narodowego, że obowiązuje zakaz ruchu turystycznego w okolicy żeremi bobrów oraz dawnej wsi Ciechania. Tylko w sobotę o godz.10.00 można tam iść z przewodnikiem spod schroniska Hajstra w Hucie Polańskiej. Wracamy drogą z pięknymi widokami na Pasmo Żydowskiej i rozległe łąki doliny dawnej wsi. Cała trasa to.ok.14km.

W drodze powrotnej zatrzymujemy się na chwilę w Krempnej przy zalewie na Wisłoce.oraz na Przełęczy Hałbowskiej by podejść do zbiorowej mogiły zamordowanych Żydów.

1.Żydowskie – Wysokie 657m n.p.m. – Czumak – Żydowskie

2.Krempna

3.Przełęcz Hałbowska

Trasa wycieczki: