Góry Bystrzyckie. Wójtowice – Młoty (sztolnie elektrowni szczytowo-pompowej), Spalona Droga, Zalesie (605m n.p.m.), Nowa Bystrzyca. 14 maja 2022 roku.

Wyprawa jednodniowa.

W latach siedemdziesiątych w Młotach rozpoczęto budowę największej elektrowni szczytowo-pompowej w Polsce. Zbudowano sztolnie i wiele obiektów hydrotechnicznych, dolina Bystrzycy miała zostać przegrodzona zaporą tworząc jezioro czyli zbiornik dolny a na ściętym szczycie Zamkowej Kopy (784m n.p.m.) powstałby zbiornik górny o głębokości 22m połączone trzema nitkami derywacyjnymi. Gdyby w 1982 roku inwestycja – z powodu braku funduszy – nie została przerwana – Młoty byłyby wioską dzisiaj nieistniejącą. Temat jest znowu aktualny bo inwestycji dano priorytet i w lipcu rozstrzygną się losy lokalizacji tej inwestycji. Czyli jakby ostatnia szansa przejść „suchą stopą” przez tą uroczą wioskę z zabytkowymi budynkami i poszukać obiektów elektrowni już powstałych.

Po drodze przez Młoty towarzyszy nam Bystrzyca z urokliwymi wodospadami prowadząc nas w okolicę leśniczówki gdzie odbijamy w kierunku Spalonej. Wymyślonym już przez nas szlakiem trawersujemy Zamkowa Kopę by zielonymi już łąkami zejść do Spalonej Drogi. Po chwili marszu asfaltem wychodzimy do szlaku zielonego w okolicy kamienia pamiątkowego myśliwych. „Zdobywamy” szczyt Zalesia (605m n.p.m.) skąd dość karkołomnie bez szlaku osiągamy Nową Bystrzycę. Udaje nam się zwiedzić zabytkowy drewniany kościółek i teraz już asfaltem wracamy do Wójtowic.

Cała trasa to ok. 22 km.