Góry Orlickie. Sołtysia Kopa 896m n.p.m., Orlica 1084m n.p.m., Zieleniec, Rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem. 3 października 2021r

Wyprawa  jednodniowa.

Po długiej przerwie spowodowanej „obsługą ruchu turystycznego”w popularnej Energylandii wreszcie znajdujemy chwilę czasu na krótki wypad.

Jedziemy w Góry Orlickie. Auto zostawiamy na leśnym parkingu nieopodal skrzyżowania leśnych duktów-Widlastej Drogi (Czarna Droga) i Drogi Justyny. W blasku porannego słońca idziemy w kierunku starej leśniczówki przy Drodze Ku Szczęściu, dalej czerwonym szlakiem  na południe  do momentu gdy droga ostro skręca, tam polaną podchodzimy do samotnie stojącego pod drzewem zabytkowego kamiennego krzyża, by za chwilę dotrzeć do Drogi Orlickiej (część Autostrady Sudeckiej). Blisko nas parking z punktem widokowym oraz szczyt Sołtysiej Kopy 896m n.p.m ukryty trochę w lesie. Wracając kawałek asfaltem za zielonymi szlakami wchodzimy do lasu, podchodzimy w kierunku granicy. Po krótkim marszu stoimy przy wieży widokowej na Orlicy (niestety widoczność bardzo słaba). Kilkadziesiąt metrów dalej, już po czeskiej stronie jest szczyt Orlicy (1084m n.p.m.) – najwyższy szczyt polskiej części Gór Orlickich – z pamiątkowym kamiennym obeliskiem upamiętniającym znanych ludzi, którzy tutaj byli. Schodzimy dalej zielonym szlakiem, który prowadzi nas do Drogi Orlickiej w miejscu gdzie stoi kamień z tablicą ku czci Heinricha Rubartscha pioniera turystyki w Górach Orlickich. Idziemy asfaltem przez Zieleniec – znany ośrodek miłośników narciarstwa – jeszcze o tej porze pusty. Zaglądamy do zabytkowego schroniska PTTK Orlica – nie odmawiamy sobie skosztowania  pysznego placka – w towarzystwie starego kamiennego Nepomucena stojącego już wiele lat przy schronisku. Kawałek dalej opuszczamy zabudowania dawnej wioski i zielonym szlakiem obok Zbójnickiej Chaty docieramy do Drogi Dusznickiej i parkingu przy Rezerwacie Torfowisko pod Zieleńcem. Wprawdzie wieży widokowej już nie ma, kolory jesieni jeszcze nie w pełni – ale warto zobaczyć to największe uroczysko w Sudetach. Malowniczą groblą wędrujemy przez rezerwat by dojść do Widlastej Drogi. Już dalej niebieskim szlakiem „przekraczamy” Dziką Orlicę w postaci małego tutaj strumienia i kolorowym lasem wracamy do punktu startu.

Trasa łatwa orientacyjnie, w większości prowadzi leśnymi drogami.Długość ok.18.6 km.

Trasa wycieczki: