Góry Złote. Orłowiec – Przełęcz Jaworowa – Jawornik Wielki 872m n.p.m. – Przełęcz pod Trzeboniem – Trzeboń 713m n.p.m. – Czarny Staw – Trasa Graniczna – Przełęcz Jawornicka – Przełęcz Różaniec – Orłowiec. 14 stycznia 2023 roku

Wyprawa jednodniowa.

Trasa okrężna. I znowu pogoda decyduje o kierunku naszej wyprawy. Wracamy w Góry Złote na dawno już planowaną trasę na Jawornik Wielki. Docieramy jeszcze po ciemku do Orłowca. Parkujemy samochód obok zabytkowego kościoła i ruszamy czerwonym szlakiem przez Przełęcz Jaworową na Jawornik Wielki. Ze szczytu podchodzimy na wieżę widokową, która niestety jest w remoncie.

Czerwonym szlakiem docieramy do Przełęczy pod Trzeboniem i dalej nasza wyprawa już będzie przebiegać bez oznaczeń szlakowych. Przez całą wyprawę będzie nam towarzyszyć Pasmo Borówkowej i rozległe widoki na Przedgórze Sudeckie – o ironio dzięki wycince drzew! Wychodzimy na Trzeboń, potem skrótami przez las – w większości drogami leśnymi docieramy do malowniczego zbiornika wodnego nazwanego Czarny Stawem. Niegdyś było to popularne miejsce turystyczne, my nie spotykamy tutaj nikogo.

Nieopodal odnajdujemy ścieżkę, która zaprowadzi nas do Trasy Granicznej i dalej do granicy państwa, w miejscu gdzie zielony szlak wchodzi na granicę. Granicą podchodzimy do Przełęczy Jawornickiej , stąd schodzimy na Przełęcz Różaniec. Wracamy do samochodu drogą prowadzącą z przełęczy do Orłowca.

Cała trasa liczyła ponad 16 km. Była męcząca ze względu na liczbę przewyższeń i trudności terenowe.