Kraina rzeki Łeby i Łupawy. Kaszubskie wybrzeże Bałtyku 13 – 17 czerwca 2024 roku
Gościnnie mieszkamy w małym domku w Sasinie nieopodal pałacu. Obszar naszej wycieczki jest bardzo rozległy, sięga od Lęborka przez Gardnę Wielką, Kluki po wioski w okolicach Słupska. Wędrujemy bagnami Słowińskiego Parku Narodowego, podziwiamy secesyjną elektrownię na Łupawie w Żelkowie, idziemy na Torfowiska Pobłockie. Na trasie dawne cmentarze i kościoły ewangelickie, piękne dwory i pałace.
Wycieczka pięciodniowa
Dzień pierwszy. 13 czerwca 2024 roku
Po drodze do Sasina zatrzymujemy się w Lęborku. Podziwiamy panoramę miasta z zabytkowej wieży Bismarcka. Zwiedzamy lęborskie muzea, oglądamy XIV- wieczne mury miejskie z basztami, zamek krzyżacki, spichlerz solny i zabytkowe budynki z monumentalnym gmachem Liceum Ogólnokształcącego nr 1.
1.Lębork
Dzień drugi. 14 czerwca 2024 roku
Jedziemy do Łeby. Przez port jachtowy, potem plażą docieramy do ruin kościoła św. Mikołaja. Wracamy ulicą Turystyczną do centrum, oglądamy stary dworzec kolejowy i zabytkowe budynki przy Alei Prezydenckiej, gdzie umieszczono odciski dłoni prezydentów Polski. Jemy lody na promenadzie i zmęczeni panującym już tutaj ruchem turystycznym wracamy do zacisza naszego domku.
1.Łeba
Dzień trzeci. 15 czerwca 2024 roku
Zaczynamy dzień od miejsca najbardziej odległego od Sasina- Gardny Wielkiej. Przechodzimy ścieżką nad jeziorem Gardno przez różnorodne siedliska przyrodnicze. Trasa bardzo przyjemna, wśród zieleni, cisza, spokój i piękne widoki na rozległe łąki. Wracając do domu, zatrzymujemy się w kilkunastu miejscowościach, bo wszędzie można zobaczyć coś ciekawego: cmentarz Słowińców w Łódkach, dawne cmentarze ewangelickie w Czystej, Komninie, Żabińcu; pałace w Gąbinie i Żoruchowie; jaz i piękną zabytkową elektrownię w Żelkowie.
1.Sasino
2.Trasa Ścieżka SPN Gardnieńskie Łęgi
3.Retowo
4.Łódki
5.Czysta
6.Komnino
8.Gąbino
9.Bukowa
10.Karzcino
11.Lubuczewo
13.Wiklino
14.Żoruchowo
15.Żelkowo
16.Czarny Młyn
Dzień czwarty. 16 czerwca 2024 roku
Cały dzień spędzamy na trasie w Słowińskim Parku Narodowym. Mimo że od dłuższego czasu nie padało, na żółtym szlaku zgodnie z ostrzeżeniami na tablicach spotykamy trudne do przejścia bardzo grząskie odcinki, zwłaszcza przy przejściu przez Ciemińskie Błota. No, ale to prawdziwa kraina wody, a bagno przecież musi być mokre….Całe zmęczenie, komary i bąki wynagradzają nam malownicze widoki nieskażonej natury i cisza.
Dzień piąty. 17 czerwca 2024 roku
Poznajemy wioski leżące na zachód od Sasina. To tereny dworów, pałaców , cmentarzy ewangelickich i pomników z I wojny światowej. Idziemy na Torfowiska Pobłockie zwane dawniej Diablim Bagnem. Nasza wycieczka dobiega końca, ale kraina rzeki Łeby i Łupawy kryje jeszcze wiele niespodzianek.
3.Zdrzewno
4.Maszewko
6.Wicko
8.Poraj
9.Cecenowo
10.Pobłocie
11.Gatka
12.Wolinia
13. Trasa Torfowiska Pobłockie
14.Rzuszcze
15.Wykosowo
16.Główczyce