Lublin i okolice. 24 października – 26 października 2024 roku

Wycieczka trzydniowa

Wracamy do Lublina. Rezerwujemy bilety na zwiedzanie Podziemi Browaru Perła i tak planujemy pobyt, żeby cały dzień przeznaczyć na uzupełnienie braków na naszym planie zabytków miasta. Dwa dni zwiedzamy okolice Lublina, w każdej miejscowości oglądamy coś ciekawego.

Dzień pierwszy. 24 października 2024 roku

Przez początek dnia towarzyszy nam gęsta mgła przez co zwiedzanie jest trochę uciążliwe, ale też sprawia, że oglądane przez nas kapliczki, pomniki i zabytkowe kościoły w takiej niesamowitej jesiennej scenerii robią ogromne wrażenie. W Kłodnicy Dolnej z mgły wyłania się dworska aleja, w centrum Borzechowa budynek dawnej karczmy. Kiedy mgła opada, robi się piękny słoneczny dzień. W Majdanie Skrzynieckim podziwiamy malowaną chatę, w Ratoszynie II kamienny dworek Nowakowskich. W lesie ,w okolicy Borowa odnajdujemy przepust pod nasypem kolejowym z czasów II wojny światowej. Ostatnia miejscowość to Niedrzwica Kościelna i tutaj właściwie przez przypadek zwiedzamy niesamowite miejsce – Młyn Grodzkiego, a w nim urządzone i prowadzone przez pasjonatów Muzeum Młynarstwa i Rzemiosł Wiejskich.

Miejsce warte polecenia!

1.Popkowice

2.Zalesie (Wilkołaz)

3.Kłodnica Górna

4.Kłodnica Dolna

5.Borzechów

6.Majdan Skrzyniecki

7.Skrzyniec

8.Skrzyniec Kolonia

9.Kolonia Borów

10.Borów

11.Majdan Borowski

12.Chodel

13.Ratoszyn I

14.Ratoszyn II

15.Niedrzwica Kościelna

Dzień drugi. 25 października 2024 roku

Zwiedzamy okolice . W Niedrzwicy Dużej oglądamy dawny dwór Głusków, suszarnię chmielu i dwór w Babinie, wracamy do Niedrzwicy Kościelnej żeby zobaczyć na cmentarzu niezwykłe lapidarium założone również przez Towarzystwo opiekujące się młynem- wielki podziw za pracę , zaangażowanie i niespożyte siły! Zwiedzamy Bełżyce, Matczyn i Motycz, ale główną atrakcją tego dnia zostaje Wojciechów ze stara kuźnią i Muzeum Kowalstwa w zabytkowej Wieży Ariańskiej. Coś pięknego.

1.Niedrzwica Duża

2.Niedrzwica Kościelna

3.Babin

4.Bełżyce

5.Matczyn

6.Palikije

7.Wojciechów

8.Motycz

Dzień trzeci. 26 października 2024 roku

Po drodze do Lublina zatrzymujemy się przy kościele w Konopnicy. Udaje się nam odnaleźć w parku ruiny dawnej dzwonnicy. Zwiedzamy Muzeum Wsi Lubelskiej uznane za jeden z najpiękniejszych skansenów w Polsce. Wykorzystujemy czas przed zwiedzaniem browaru na poznanie Dworca Głównego, budynków starej parowozowni z obrotnicą do zmiany kierunku jazdy lokomotyw i pomników Parowozu i Doli Kolejarskiej znajdujących się w pobliżu. Później zwiedzamy Podziemia Browaru Perła w zmodernizowanych budynkach poklasztornych. Nawet nie wiedzieliśmy, kiedy przewodnik skończył swą opowieść i trzeba było ruszać dalej.

Czekała na nas Wieża Trynitarska z Muzeum Archidiecezjalnym i o dziwo, coś co wydawało się niezbyt ciekawe, okazało się hitem dnia. Ekspozycja muzealna została zaprezentowana między belkami nośnymi, co pozwoliło nam również podziwiać oryginalną drewnianą konstrukcję wieży. Po pokonaniu 207 schodów mogliśmy zobaczyć z góry panoramę miasta. Dzień zakończyliśmy wizytą w obozie na Majdanku. Trudno tutaj o jakikolwiek komentarz….

1.Konopnica

2.Lublin