Na granicy Podlasia, Warmii i Mazur. Szlakami Biebrzańskiego Parku Narodowego 21 – 25 maja 2024 roku

I po raz trzeci w tym roku wracamy w te tereny. Przesuwamy się teraz w północną część Podlasia graniczącą z Warmią i Mazurami. Zwiedzimy podlaskie wioski i osady, poznamy zabytki Pisza. Przejdziemy ścieżkami Biebrzańskiego Parku Narodowego. I jak zawsze w drodze powrotnej postanowimy, że jeszcze tu wrócim … Nocleg znajdujemy w Czerwonkach.

Wycieczka pięciodniowa

Dzień pierwszy. 21 maja 2024 roku

Jak zawsze planujemy trasę tak, żeby jadąc do miejsca noclegowego już zobaczyć coś ciekawego. A ciekawych miejsc jest bez liku. Zabytkowe promy w Wierciszewie i Rutkowskich, średniowieczne grodzisko w Samborach-będące jednocześnie wspaniałym punktem widokowym na ujście Biebrzy do Narwi-, kamienno-ceglane budynki, a przede wszystkim malownicze rozlewiska Narwi i Biebrzy, które już zapowiadają piękno Biebrzańskiego Parku Narodowego.

1.Nowe Zalesie

2.Zajki

3.Łaś-Toczyłowo

4.Laskowiec

5.Brzeziny

6.Giełczyn

7.Brzeziny

8.Ruś

9.Sambory

10.Wierciszewo

11.Sieburczyn

12.Rutkowskie

13.Burzyn

14.Makowskie

15.Mocarze

16.Brzostowo

17.Brychy

18.Łoje-Awissa

19.Radziłów

Dzień drugi. 22 maja 2024 roku

Cały dzień zwiedzamy bliższą i dalszą okolicę. Jeździmy piaszczystymi drogami od wioski do wioski. Wszędzie witają nas przydrożne krzyże i kapliczki, murowane z polnego kamienia budynki gospodarcze, piwniczki-lodownie. Szukamy dawnych cmentarzy ewangelickich i cmentarzy wojennych. Dzień kończymy w Piszu. Podziwiamy panoramę miasta z tarasu widokowego na wieży ciśnień, spacerujemy promenadą przy Pisie, oglądamy prace archeologiczne przy zamkowych murach i niestety brakuje nam czasu na zobaczenie wszystkiego. Postanawiamy wrócić tu jutro.

1.Czerwonki

2.Żebry

3.Kolonia Gródź

4.Niedźwiadna

5.Kurki

6.Milewo

7.Milewo-Gałązki

8.Glinki

9.Kowalewo gm. Kolno

10.Kowalewo gm.Biała Piska

11.Kumelsk

12.Lachowo

13.Filipki Duże

14.Gruzy

15.Kumielsk

16.Długi Kąt

17.Rakowo Piskie

18.Rakowo

19. Stare Guty

20.Pisz

Dzień trzeci. 23 maja 2024 roku

Kontynuujemy zwiedzanie Pisza, więc rankiem już jesteśmy na miejscu. Nie myśleliśmy, że czeka na nas dzisiaj jeszcze tyle atrakcji w tym miasteczku. Zaczynamy od wizyty na starym cmentarzu ewangelickim, potem zwiedzamy Piską Pozycję Ryglową – wchodzimy do schronów biernych, podziwiamy eksponaty Muzeum Ziemi Piskiej w zabytkowym ratuszu i nawet nie wiemy, kiedy jest już późne popołudnie. Jedziemy jeszcze do śluzy na kanale Jeglińskim w Karwiku. Wracając do „naszego podlaskiego domu” wchodzimy na dawne cmentarze ewangelickie, oglądamy dwory w Łupkach i Kaliszkach.

1.Pisz

2.Karwik

3.Łupki

4.Babrosty

5.Kocioł Duży

6.Kaliszki

Dzień czwarty. 24 maja 2024 roku

Cały dzień wędrujemy szlakami Biebrzańskiego Parku Narodowego. Najwięcej trudności sprawia nam pierwsza trasa prowadząca przez bagniste rozlewiska. Orientację co prawda ułatwiają oznakowane tyczki, ale cały teren jest tak podmokły, że przejście od jednej tyczki do drugiej wymaga dużego wysiłku, żeby nie ugrzęznąć w błocie. Cały trud wynagradza widok lisa, dudka czy wreszcie najważniejszy – łosia, króla biebrzańskich bagien. Szlaki z Sośni i Biały Grąd nie sprawiają żadnych trudności w terenie, prowadzą malowniczymi groblami wśród oszałamiającej zieleni do punktów widokowych nad Biebrzą, gdzie można podziwiać fascynujący spektakl przyrody.

1.Szlak BPN Barwik – Gugny-Dobarz – Barwik

2.Szlak BPN Sośnia- punkt obserwacyjny – Sośnia

3.Klimaszewnica

4.Szlak BPN Mścichy Biały Grąd

5.Karwowo

Dzień piąty. 25 maja 2024 roku

Po wczorajszym dniu spędzonym w Biebrzańskim Parku Narodowym wracamy do poznawania okolicznych wiosek i miasteczek. Są tu piękne dwory w Kurejwie, Bęćkowie i Niećkowie, zabytkowa kapliczka za wsią w Dyble, młyn w Kożuchach, ukryte w lasach stare cmentarze ewangelicki a także tragiczne miejsca sąsiedzkich pogromów w Skajach, Szczuczynie, Bzurach i Grajewie. To ostatni już dzień naszej wycieczki, i tak jak poprzednie od rana do wieczora pełen niesamowitych wrażeń.

1.Biała Piska

2.Pawłocin

3.Kożuchy

4.Skarżyn

5.Zacisze

6.Skaje

7.Chojnowo

8.Szczuczyn

9.Bzury

10.Kurejwa

11.Dybła

12.Wojewodzin

13.Grajewo

14.Bęćkowo

15.Niećkowo