Na granicy Podlasia, Warmii i Mazur. Szlakami Biebrzańskiego Parku Narodowego 21 – 25 maja 2024 roku
I po raz trzeci w tym roku wracamy w te tereny. Przesuwamy się teraz w północną część Podlasia graniczącą z Warmią i Mazurami. Zwiedzimy podlaskie wioski i osady, poznamy zabytki Pisza. Przejdziemy ścieżkami Biebrzańskiego Parku Narodowego. I jak zawsze w drodze powrotnej postanowimy, że jeszcze tu wrócim … Nocleg znajdujemy w Czerwonkach.
Wycieczka pięciodniowa
Dzień pierwszy. 21 maja 2024 roku
Jak zawsze planujemy trasę tak, żeby jadąc do miejsca noclegowego już zobaczyć coś ciekawego. A ciekawych miejsc jest bez liku. Zabytkowe promy w Wierciszewie i Rutkowskich, średniowieczne grodzisko w Samborach-będące jednocześnie wspaniałym punktem widokowym na ujście Biebrzy do Narwi-, kamienno-ceglane budynki, a przede wszystkim malownicze rozlewiska Narwi i Biebrzy, które już zapowiadają piękno Biebrzańskiego Parku Narodowego.
2.Zajki
5.Brzeziny
6.Giełczyn
7.Brzeziny
8.Ruś
9.Sambory
10.Wierciszewo
11.Sieburczyn
12.Rutkowskie
13.Burzyn
14.Makowskie
15.Mocarze
16.Brzostowo
17.Brychy
18.Łoje-Awissa
19.Radziłów
Dzień drugi. 22 maja 2024 roku
Cały dzień zwiedzamy bliższą i dalszą okolicę. Jeździmy piaszczystymi drogami od wioski do wioski. Wszędzie witają nas przydrożne krzyże i kapliczki, murowane z polnego kamienia budynki gospodarcze, piwniczki-lodownie. Szukamy dawnych cmentarzy ewangelickich i cmentarzy wojennych. Dzień kończymy w Piszu. Podziwiamy panoramę miasta z tarasu widokowego na wieży ciśnień, spacerujemy promenadą przy Pisie, oglądamy prace archeologiczne przy zamkowych murach i niestety brakuje nam czasu na zobaczenie wszystkiego. Postanawiamy wrócić tu jutro.
2.Żebry
5.Kurki
6.Milewo
8.Glinki
11.Kumelsk
12.Lachowo
13.Filipki Duże
14.Gruzy
15.Kumielsk
16.Długi Kąt
18.Rakowo
19. Stare Guty
20.Pisz
Dzień trzeci. 23 maja 2024 roku
Kontynuujemy zwiedzanie Pisza, więc rankiem już jesteśmy na miejscu. Nie myśleliśmy, że czeka na nas dzisiaj jeszcze tyle atrakcji w tym miasteczku. Zaczynamy od wizyty na starym cmentarzu ewangelickim, potem zwiedzamy Piską Pozycję Ryglową – wchodzimy do schronów biernych, podziwiamy eksponaty Muzeum Ziemi Piskiej w zabytkowym ratuszu i nawet nie wiemy, kiedy jest już późne popołudnie. Jedziemy jeszcze do śluzy na kanale Jeglińskim w Karwiku. Wracając do „naszego podlaskiego domu” wchodzimy na dawne cmentarze ewangelickie, oglądamy dwory w Łupkach i Kaliszkach.
1.Pisz
2.Karwik
3.Łupki
4.Babrosty
6.Kaliszki
Dzień czwarty. 24 maja 2024 roku
Cały dzień wędrujemy szlakami Biebrzańskiego Parku Narodowego. Najwięcej trudności sprawia nam pierwsza trasa prowadząca przez bagniste rozlewiska. Orientację co prawda ułatwiają oznakowane tyczki, ale cały teren jest tak podmokły, że przejście od jednej tyczki do drugiej wymaga dużego wysiłku, żeby nie ugrzęznąć w błocie. Cały trud wynagradza widok lisa, dudka czy wreszcie najważniejszy – łosia, króla biebrzańskich bagien. Szlaki z Sośni i Biały Grąd nie sprawiają żadnych trudności w terenie, prowadzą malowniczymi groblami wśród oszałamiającej zieleni do punktów widokowych nad Biebrzą, gdzie można podziwiać fascynujący spektakl przyrody.
1.Szlak BPN Barwik – Gugny-Dobarz – Barwik
2.Szlak BPN Sośnia- punkt obserwacyjny – Sośnia
4.Szlak BPN Mścichy Biały Grąd
5.Karwowo
Dzień piąty. 25 maja 2024 roku
Po wczorajszym dniu spędzonym w Biebrzańskim Parku Narodowym wracamy do poznawania okolicznych wiosek i miasteczek. Są tu piękne dwory w Kurejwie, Bęćkowie i Niećkowie, zabytkowa kapliczka za wsią w Dyble, młyn w Kożuchach, ukryte w lasach stare cmentarze ewangelicki a także tragiczne miejsca sąsiedzkich pogromów w Skajach, Szczuczynie, Bzurach i Grajewie. To ostatni już dzień naszej wycieczki, i tak jak poprzednie od rana do wieczora pełen niesamowitych wrażeń.
2.Pawłocin
3.Kożuchy
4.Skarżyn
5.Zacisze
6.Skaje
7.Chojnowo
9.Bzury
10.Kurejwa
11.Dybła
12.Wojewodzin
13.Grajewo
14.Bęćkowo
15.Niećkowo