Na południe od Koszalina. Tychowo-Białogard- Karlino i okolice. 5 – 10 września 2024 roku
Wycieczka sześciodniowa
I znowu na północy Polski. Bazę mamy pod Koszalinem. Poznajemy okolice Tychowa, Białogardu i Karlina. Docieramy do zabytkowych elektrowni wodnych w Rosnowie, Rościnie i Niedalinie. Oglądamy olbrzymiego Trygława w Tychowie i jego mniejszego brata w okolicach Smęcina. Zwiedzamy Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku, czasową wystawę kanistrów w karlińskim muzeum i ekspozycję orderów i odznaczeń prezydenta Kwaśniewskiego w białogardzkiej Izbie Regionalnej. Odpoczywamy na Ławce Diabła w Czarnowęsach, spacerujemy wśród pięknej przyrody wokół jezior i stawów, czerpiemy dobra energię z Kamiennych Kręgów w Grzybnicy. Praktycznie w każdej wiosce zabytkowy kościółek, dwór albo pałac oraz piękne okazy starych drzew.
Dzień pierwszy. 5 września 2024 roku
W drodze na nocleg odnajdujemy w okolicznych miejscowościach dawne cmentarze ewangelickie, kościoły, dworki i pałace.
1.Żdżar
2.Barwice
3.Łeknica
4.Liniec
5.Białowąs
7.Doble
8.Motarzyn
9.Bukówko
Dzień drugi. 6 września 2024 roku
Oglądamy stare elektrownie wodne w Niedalinie i Rosnowie. Podziwiamy malownicze rozlewiska rzek Radwi, Chocieli i Chotli, pięknymi wysokimi lasami docieramy do Kamiennych Kręgów z Drzewem Czarownic.
3.Rosnowo
5.Trasa Mostowo – Dolina Radwi, Chocieli i Chotli
6.Trasa do Kamiennych Kręgów w Grzybnicy
7.Kłanino
8.Kopanino
Dzień trzeci. 7 września 2024 roku
W Podborsku poznajemy radziecki skład broni nuklearnej; monumentalnego Trygława w Tychowie; zabytkowe kościoły ryglowe i szachulcowe, zespoły dworskie i pałace. Wędrujemy uroczymi ścieżkami wzdłuż Stawów Paciorkowych i okolicznych jezior.
3.Jarzyce
4.Giezkowo
5.Dunowo
9.Dobrówko
10.Dobrowo
11.Żyletkowo
12.Modrolas
13.Borzysław
14.Podborsko
15.Tychowo
16.Trasa Stawy Paciorkowe – Stary Młyn
Dzień czwarty. 8 września 2024 roku
Podziwiamy perełki architektury sakralnej – kościoły w Konikowie i Kowalkach, piękną neogotycką bramę wjazdową do majątku we wsi Krępa. Idziemy do mniejszego brata Trygława, głazu narzutowego ukrytego w lasach koło Smęcina oraz do zbiorowej mogiły robotników zmarłych przy budowie linii kolejowej w 1895 roku.
1.Konikowo
3.Krępa
4.Dargiń
6.Świelino
7.Buczki
8.Tyczewo
9.Smęcino
11.Chmielno
12.Czechy
13.Przystawy
14.Grzmiąca
15.Mieszałki
16.Nosibądy
17.Trasa do mogiły robotników kolejowych
19.Kowalki
Dzień piąty. 9 września 2024 roku
Zwiedzamy Białogard , rodzinne miasto Aleksandra Kwaśniewskiego oraz okoliczne wioski. Pomnikowe drzewa, w Gruszewie potężna daglezja, olbrzymie dęby w Czarnowęsach przy drodze do Ławki Diabła, zrujnowane pałace, pomniki z I wojny światowej to tylko nieliczne z atrakcji tego dnia.
1.Nosowo
2.Nosówko
4.Gruszewo
5.Laski
6.Sińce
9.Nawino
10.Białogard
Dzień szósty. 10 września 2024 roku
Ostatni dzień naszej wycieczki to zwiedzanie Karlina i jego okolic. Podwilcze zachwyca nas pałacem i budynkiem biblioteki, w Rościnie czeka na nas dawna elektrownia wodna, a w Domacynie ciekawostka z Filipin, największa statua Matki Boskiej. W Koziej Górze zatrzymujemy się przy zespole pałacowym i zabytkowym spichlerzu. Kończymy wycieczkę w Karlinie.
2.Rościno
3.Kamosowo
4.Zagórze
5.Rychowo
7.Rarwino
8.Domacyno
9.Karwin
10.Robuń
11.Kozia Góra
12.Kowańcz
13.Karścino
14.Karlino