Powroty na Podlasie 2. Puszcza Knyszyńska, Supraśl i ciekawostki pogranicza. 25 – 30 kwietnia 2024 roku
Wracamy na Podlasie. Jakoś tak wyszło, że od początku roku jeździmy dwukrotnie w te same rejony Polski. W czasie ostatniego pobytu na Podlasiu zwiedziliśmy Białystok, teraz zobaczymy Supraśl i ukryte wioski w Puszczy Knyszyńskiej. Poznamy przyrodę puszczańskich rezerwatów, uroczyska, kładki, atrakcje turystyczne Podlasia i ciekawe, ale mało znane miejsca pogranicza. Nocujemy w Białymstoku.
Wycieczka sześciodniowa
Tradycyjnie już wyjeżdżamy z domu wczesnym rankiem i przed zameldowaniem się na miejscu, rozpoczynamy naszą podlaską przygodę. Zwiedzamy m.in. Złotorię, gdzie łączą się ze sobą dwie rzeki Narew i Supraśl, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie. Będąc w Kopisku, szukamy w lesie ukrytego nagrobka i dzięki uprzejmości poznanego pana leśniczego udaje nam się przejść wyremontowaną kładką „ Krzemianka”.
Dzień pierwszy. 25 kwietnia 2024 roku
1.Złotoria
3.Żółtki
4.Wasilków
5.Kopisk
Dzień drugi. 26 kwietnia 2024 roku
Dzień pełen wrażeń. Brukowanymi drogami z przydrożnymi krzyżami i kapliczkami docieramy do wiosek i małych osad. Udaje nam się wejść do cerkwi w Samogrodzie, zobaczyć filmową kapliczkę w Starej Kamionce. W okolicach Sosnowika idziemy do Jeleniego Mostu . Wychodzimy na wieżę widokową na uroczysku Pierekał, ale nie udaje nam się spotkać żubra…
3.Łaźne
4.Łaźnisko
8.Słójka
9.Słoja
10. Knyszewicze
12.Samogród
13.Szudziałowo
17. Trasa Sosnowik –Makarowy Krzyż-Jeleni Most-Makarowy Krzyż-Uroczysko Pierekał
20. Podlipki
21. Górany
Dzień trzeci. 27 kwietnia 2024 roku
Jadąc do Supraśla, zatrzymujemy się na parkingu w Krasnem i idziemy do rezerwatu z jeziorem Komasa. Później cały dzień poświęcamy na zwiedzanie zabytków Supraśla począwszy od zabytkowych cmentarzy, poprzez monaster, muzea, kościoły, zabytkowe budynki, kończąc na Supraskim Szlaku Bioróżnorodności. Wracając, zatrzymujemy się w Podsupraślu przy Świętej Sośnie i zwiedzamy prawosławną nekropolię.
1.Trasa Krasne – młyn – park podworski – rezerwat Krasne – jezioro Komasa – Krasne
2.Supraśl
Dzień czwarty. 28 kwietnia 2024 roku
Pasmem granicznym już wędrowaliśmy. Jako mało znana ciekawostka tych terenów została nam do zobaczenia brama z napisem Mir przy moście kolejowym nad Świsłoczą w miejscowości Gobiaty,krzyż na Mohiłkach w Żubrach, dąb Stefan koło Gródka. Odkrywamy drewnale w Raduninie i Słuczance. Docieramy do zbiornika Wyżary i przechodzimy kładkami nad bagnistymi rozlewiskami.
1.Załuki
2.Radunin
3. Słuczanka
5. Gobiaty
7.Żubry
8.Wierobie
9.Łużany
10.Szaciły
11.Nietupa
12.Gródek
Dzień piąty. 29 kwietnia 2024 roku
Wędrujemy odcinkiem Traktu Napoleońskiego na Górę św. Anny do pomnika powstańców styczniowych, a stamtąd na wieżę widokową na Kopnej Górze. W ostępach Puszczy Knyszyńskiej docieramy do opuszczonej osady Wierszalin, gdzie samozwańczy prorok Ilja zbudował Nowe Jeruzalem.
4.Bobrowa
8.Trasa Leszczany – osada Wierszalin – monoteistyczna świątynia świata – Leszczany
10.Żednia
11.Zaścianek
Dzień szósty. 30 kwietnia 2024 roku
Przed powrotem do domu zwiedzamy po drodze kilka miejscowości. I jak zawsze, od lat oczarowani Podlasiem, postanawiamy, że niedługo tu wrócimy.
1.Halickie
3.Kamionka
4. Zwierki