Częstochowa-na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. 9 lutego 2017 rok

Wycieczka jednodniowa. Do Muzeum Częstochowskich Zakładów Przemysłu Zapałczanego planowaliśmy wyjazd już wcześniej-tym razem umawiamy się telefonicznie na zwiedzanie. To najstarsza fabryka zapałek w Polsce. Zapałki produkowano tutaj od 1882 roku, ”najnowsza” linia produkcyjna to maszyny z 1930 roku. Niestety spóźniliśmy się parę lat by zobaczyć  produkcję-zakład zamknięto w 2010 roku. Przewodnik i zarazem opiekun muzeum ciekawie opowiada o historii zakładu i tłumaczy po kolei przy zabytkowych maszynach jak powstawały zapałki. Oglądamy najstarszy polski film dokumentalny z pożaru w fabryce w 1913 roku, przypominamy sobie lata młodości patrząc na znane sprzed lat etykiety zapałczane.

Kolejnym obiektem, który zwiedzamy jest Muzeum Górnictwa Rud Żelaza zlokalizowane w oryginalnych wyrobiskach wydrążonych w Parku im. ks. Stanisława Staszica prezentujące  historię i rozwój górnictwa rudnego, w tym oryginalne maszyny i urządzenia. Ciekawostka – dowiadujemy się co oznacza „ smyczenie kibla”….

Niestety Muzeum Historii Kolei jest zamknięte, więc ostatnim punktem naszej wycieczki staje się  Rezerwat Archeologiczny- jedyne na świecie stanowisko archeologiczne kultury łużyckiej, które zachowano w miejscu, w których je odkryto. Można tu zobaczyć cmentarzysko sprzed 2500 lat z grobami całopalnymi i szkieletowymi, a w gablotach ekspozycyjnych przedmioty składane przy zmarłych.

Zobacz na mapie: