Góry Kamienne – szlakami granicznymi na wschód i zachód od Głuszycy Górnej – Zabytkowa Nowa Ruda 7-10 marca 2024 roku.

Wycieczka czterodniowa.

Po roku wracamy do naszej bazy – Domu pod Kalenicą. Planujemy dwie wyprawy górskie – jak zwykle wymyślone przez nas, okrężne – oraz zwiedzenie Nowej Rudy.

Dzień pierwszy. 7 marca 2024 roku

Startujemy z Rzędziny – stąd niebieski szlak prowadzi na Ptasi Wierch 532m n.p.m. – my idziemy do granicy Drogą Chlebową. Z zielonego szlaku granicznego schodzimy polną drogą do Tłumaczówka, gdzie przy pozostałościach starego młyna stoi stary krzyż. Lokalną drogą docieramy do turystycznego przejścia granicznego Tłumaczów-Sonov. Idąc dalej, szlak zielony oddala się trochę od granicy i prowadzi nas do Tłumaczowa w pobliżu przejścia granicznego Tłumaczów-Otovice. Mijamy zabytkowy most kolejowy, stare ciekawe budynki, dwór, kościół i po chwili skręcamy w drogę prowadzącą do Błogocic. Idziemy wzdłuż Marcowego Potoku,który towarzyszy nam do miejsca startu.Trasa liczy ok.17.5 km.

1. Trasa Rzędziny-Tłumaczów-Rzędziny

Dzień drugi. 8 marca 2024 roku

Rankiem docieramy na parking leśny położony na końcu Głuszycy Górnej.Żóltym szlakiem idziemy do granicy i dalej pasmem granicznym przez Kropiwiec 706m n.p.m., Bukową Górę 733m n.p.m., Przełęcz Trzy Koguty, Słodną 790m n.p.m. docieramy na Przełęcz pod Płońcem. Stąd ścieżką rowerową idziemy w kierunku góry wyciągu narciarskiego nad Kolibą Łomnicką. Przez łąki i zarośla schodzimy do Grannej (Łomnica). Dalej kierujemy się do dawnego kamieniołomu melafirów tzw.Kamyków w Głuszycy Górnej. Ten odcinek trasy – trudny orientacyjnie – prowadzi ścieżkami i leśnymi dróżkami. Szafirowe wody kamieniołomu wynagradzają nam cały wysiłek. Stąd już blisko do drogi przez Głuszycę Górną, która prowadzi nas do parkingu.Trasa ok.15km.

1.Trasa Głuszyca Górna parking leśny – Kropiwiec – Bukowa Góra -Trzy Koguty – Słodna – Przełęcz pod Płońcem – Granna – dawny kamieniołom – Głuszyca Górna parking leśny

Dzień trzeci. 9 marca 2024 roku

Zwiedzamy Nową Rudę, urocze miasteczko nad Włodzicą. Podziwiamy zabytkowe wille przypominające bajkowe pałacyki, podcieniowe domy tkaczy, stare budynki z kamiennymi portalami, Rynek z zabytkową fontanną i ratuszem, pałace i dwory. Oglądamy sakralne budowle, pomniki i krzyże, monumentalne budynki przemysłowe wzniesione z cegły i czerwonego piaskowca. Krążymy po uliczkach miasta cały dzień, a i tak nie udaje nam się wszystkiego zobaczyć. Musimy tu jeszcze wrócić.

1.Nowa Ruda

Dzień czwarty. 10 marca 2024 roku

W Nowej Rudzie -przez Park im. Heleny i Władysława Grzegorczyków -idziemy na Górę św. Anny. Na szczycie stoi budynek starego schroniska, mały kościółek z pustelnią, a nieopodal wznosi się zabytkowa wieża widokowa. Schodzimy na dół żółtym szlakiem przy odnowionych kapliczkach dżumowych. Docieramy do parkingu przy Centrum Kultury i wyruszamy w podróż powrotną do domu.

1.Nowa Ruda- trasa na Górę św. Anny

W drodze powrotnej do Zatora przy trasie Niemodlin – Nysa, w szczerym polu wśród drzew i zbóż, stoi piękny kościółek ze strzelistą wieżą. Podziwiamy go zawsze wracając z Sudetów. Dostrzegamy otwarte drzwi, więc postanawiamy zobaczyć go z bliska.

2. Sidzina- kościółek w polu.